Google Arts&Culture

Google Arts&Culture - znacie to?

  • Kategoria: Blog
  • Odsłony: 66
Ratings
(2)

Gdyby każdy projekt giganta z Mountain View niósł ze sobą tyle dobra co Google Arts&Culture, nikt nigdy nie zwątpiłby w jego intencje.

Google Arts&Culture to – w dużym skrócie – ogromna galeria sztuki i źródło wiedzy o sztuce, dostępne w formie aplikacji mobilnej lub strony internetowej. Gdy projekt wystartował w 2011 na liście współpracujących z nim instytucji było mniej niż 100 pozycji. Dziś setki muzeów i galerii sztuki z całego świata udostępnia w usłudze swoje eksponaty, a w bazie Arts&Culture znajdują się miliony artefaktów. Google Arts&Culture to  wielki zbiór zeskanowanych w wysokiej rozdzielczości dzieł sztuki. 

Google Arts&Culture to jedno z najbardziej przystępnych źródeł wiedzy o sztuce.

Kustosze Google Arts&Culture każdego dnia raczą nas ciekawymi artykułami, które wiodą do dedykowanych sekcji w aplikacji, gdzie można dowiedzieć się więcej o obrazach czy innych dziełach. Każde dzieło zawiera też krótki (lub dłuższy) opis i podstawowe informacje o jego powstaniu.

Siłą Google Arts&Culture jest współpraca z muzeami.

Rosnąca liczba muzeów pozwala zresztą nie tylko na obejrzenie skanów wystawionych w nich dzieł, ale także na odbycie wirtualnego spaceru po wystawach. Taką możliwość udostępnia m.in. Muzeum Narodowe w Warszawie.

Wewnątrz Arts&Culture możemy też odkrywać muzea i wystawy w pobliżu, czy to za pomocą wyszukiwarki, czy za pomocą nakładki na Google Maps. Bezpośrednio w aplikacji znajdziemy też informacje o godzinach otwarcia, cenach, a w niektórych przypadkach zyskamy także dostęp do wirtualnego przewodnika po muzeum, z którego możemy skorzystać w czasie wizyty.

Projekt Google’a to nieprzebrane źródło inspirujących ciekawostek. Wewnątrz aplikacji można przeczytać o wydarzeniach historycznych i od razu zobaczyć powiązane z nimi obrazy, monumenty czy zdjęcia. Poznać nie tylko dawnych mistrzów, ale i współczesnych artystów.

To wszystko dostępne w bezpłatnej, przejrzystej formie, która zachęca do nieustannego eksplorowania nieprzebranych zasobów i poznawania ludzkiego dziedzictwa kulturowego.

Strona internetowa projektu

Aplikacja mobilna Android

Aplikacja mobilna IOS

Polecane dla Ciebie

Pierwszy smartfon - to już 29 lat...

Trochę historii | Trzeba to zobaczyć

Konieczna edukacja – nie tylko seniorów